top of page

PARAZİT


Yönetmen: Bong Joon Ho

Senarist Bong Joon Ho, Jin Won Han

iMDB puanı: 8.6/10

Süre: 2 saat 12 dk


2020 yılı Oscar Ödülleri’nde 4 ödülü toplayan bir dönem herkesin dilinde dolanan 2019 yapımlı Güney Kore kara komedi ve gerilim filmi.


Fakir bir aileden gelen bir adam olan Ki Woo zengin bir ailenin kızına İngilizce dersi vermesiyle başlıyor film. Sonrasında genç adam kız kardeşi Ki Jeong’u aileye sanat terapisti olarak tanıtıp onu da ailenin küçük çocuğuna öğretmen olarak işe aldırır. Ki Jeong, sonradan yaptığı türlü hinliklerle evin varolan çalışanlarını kovdurup annesi ve babasının da aileye çalışan olarak girmesini sağlar. Çalışanlarının aile olduklarından bihaber Park ailesi çıktığı bir kamp sırasında Kim ailesi evi işgal ederler ve lüks içinde eğlenmeye başlarlar. O gece eski çalışanın bir şey unuttuğu bahanesiyle gelmesiyle ortaya çıkan gerçek sonucu işler daha da sarpa sarmaya başlar.


Sonraki günlerde ailenin yaptığı bir partide olayların karışması sonucu gerçek ortaya çıkar fakat neredeyse geriye cezalandırılacak kimse kalmamıştır.


Konuyu fazla bilgi vermeden özetlemeye çalıştığımı belirtmek isterim. İzlememiş olup izlemek isteyenler için heyecanı yerinde kalsın.


Bu film o kadar günümüz durumlarını anlatıyor ki aslında… Zengin ve fakir arasındaki farkı, insanların yaşam mücadelesi verirken neler yapabileceğini, belki de herkese güvenmemek gerektiğini…

Filmin 4 adet Oscar ödülü almasının boşuna olmadığı su götürmez bir gerçek. Eğer izlemediyseniz izlemenizi tavsiye ederim. Film aileyle izlenir mi diye sorarsanız, bir takım hoş olmayan unsurlarla (reşit olmayan kişi ile yakın temas) beraber cinsel sahneler de var. Eğer aklınızda bu tür bir soru belirirse de iMDB sitesinde filmi bulup Parent’s Guide kısmından filmin içerdiği sahneleri görebilirsiniz.


İyi seyirler…


Elif Ahsen KADIOĞLU

68 görüntüleme

Son Yazılar

Hepsini Gör

Snowpiercer

コメント


bottom of page