top of page

Snowpiercer

Yayınlanmaya başladığı tarih: 2020-

iMDB: 6.9/10


Bir gün Netflix’e girip uzun bir aradan sonra bir Amerikan dizisi izlemeye karar verdim ve belki de listemde bekleyen onlarca dizi olmasına rağmen gözüme çarpan bir diziyi açtım. Snowpiercer.

2013 yılında Chris Evans’ın başrolü oynadığı ve Parazit filmiyle 4 Oscar kazanan Bong Joon Ho’nun yönettiği filmin 2020 yılında dizisi çekilmeye başladı.


Binlerce felaket filmi ve dizisinden biri. Beni bu diziye çeken faktör konusu olmuştu. Sonrasında araştırdığımda yönetmeninin Bong Joon Ho olduğunu görünce daha da merak uyandırdı. Daha önce salgınını, çöplüğe dönmesini, yanmasını, patlamasını, toprağın verimsizleşmesini çok gördüğümüz Dünya’nın bu sefer bir savaş sonucu aşırı ısınmasına karşın bilim adamlarının Dünya’yı soğutmaya çalışırken bu sefer de fazla kaçırıp çekirdeğe kadar soğutmasını konu alıyor. Bunu öngören mühendis Wilford çalışmalarına önceden başlıyor ve tüm Dünya’yı saran bir tren yolu ve 1001 vagonluk bir tren inşa ettiriyor. Enerjiyi hareketinden sağlayan bu tren 7 yıl boyunca Dünya’da geriye kalan son 3000 kişiyle hiç durmadan Dünya’nın etrafında dolaşıyor.


Trene sadece biletli müşteriler binebiliyorken soğumanın başladığı o anda biletsiz halk izdihama neden olup trenin son vagonlarına izinsiz bir şekilde giriyorlar ve macera bu şekilde başlıyor. Kendilerine “Kuyruk” diyen bu halk zar zor beslenip hiç güneş ışığı görmeden 7 yıl geçiriyor ve en sonunda olayların patlamasıyla trende ön vagonlara gitmeye çalışıyorlar.


Genel olarak konusu bu şekilde olan filmde Kanlı Elmas, Akıl Oyunları gibi başyapıtlarda oynamış, Oscar ödüllü Jennifer Connelly, Game of Thrones dizisindeki Ned Stark rolünü canlandıran Sean Bean oynuyor.


Henüz 3 sezonu bulunan diziyi soluksuz bitirdiğimi söylesem yalan söylemiş olmam. Peki siz bu diziyi daha önce duymuş muydunuz?


Elif Ahsen KADIOĞLU

47 görüntüleme

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page