top of page

HARRIET: ÖZGÜRLÜK ATEŞİ


Çıkış yılı: 2019

Yönetmen: Kasi Lemmons

Senarist: Gregory Allen Howard, Kasi Lemmons

iMDB: 6.6/10

Süre: 2 saat 5 dakika


Tarihin karanlık yüzünü ve kendi özgürlükleri ve yaşamları için mücadele eden kahramanların gerçeğe dayanan hikayesini anlatan bir film.


1800’lü yıllarda köleliğin artık son yıllarında yaşamış olan Harriet Tobman’ın hikayesini anlatıyor. Filmde Harriet küçükken yaşadığı bir kazadan dolayı nöbet geçirmektedir. Bu nöbetler esnasında gelecekten ve geçmişten bazı parçalar görür ve bunu Tanrı’nın ona seslenmesi olarak düşünür. Haklarını onlara vermeyen ev sahiplerinden ve satılmaktan kaçıp özgürlüğüne kavuşmak için 200 km yürüyerek yolculuk eden Harriet, 1 yılını özgürce geçirdikten sonra içini kemiren hislerle ailesini de kurtarmak adına tekrardan yaşadığı yere geri döner. Öyle ki okuma yazma bile bilmeyen Harriet, Tanrı’nın sesine güvenerek yanındaki biri bebek biri yaşlı olan 8 kişiyi de özgürlüklerine kavuşturur. Fakat bu Harriet için yeterli olmayacaktır. Çünkü babası, annesi ve kız kardeşi geride kalmıştır.


Harriet sadece ailesini düşünen bir insan olmadığından ailesini kurtarması ona yine yeterli gelmeyecektir ve “Yeraltı Demiryolu” adını verdikleri gizli örgütlerinde şeflik yapmaya başlamıştır. Bu şekilde 70 köleyi özgürlüğüne kavuşturmuştur. Kendisi aynı zamanda bir orduya şeflik yapan nadir kadınlardan biridir.


Harriet’ın ölmeden önce söylediği son sözler ise “I go to prepare a place for you.” (Senin için bir yer hazırlamaya gidiyorum.) olmuştur.


Filmde beni en çok etkileyen sahnelerden birisi de kaçmadan önce ailesine veda etme sahnesiydi. iMDB puanını görünce çok şaşırmış olsam da film beni gerçekten çok etkiledi. Harriet karakterini canlandıran Cynthia Erivo gerçekten çok başarılı bir iş çıkarmış. Filmin şarkılarını da dinlemenizi öneririm.


Cynthia Erivo: Goodbye Song https://www.youtube.com/watch?v=rOmjkPXNYGI

Harriet Tubman


Elif Ahsen KADIOĞLU

93 görüntüleme

Son Yazılar

Hepsini Gör

Snowpiercer

Comentários


bottom of page